Czy warto być wegetarianinem?

Na to pytanie najlepiej odpowiemy sobie oczywiście sami. Warto jednak wiedzieć czym cechuje się dieta wegetariańska, a także jaki jest jej wpływ na nas, nasze otoczenie i świat. Przede wszystkim, ten sposób odżywiania respektuje prawo do życia każdego stworzenia na Ziemi. Skłania także do refleksji na temat tego, dlaczego tak właściwie dla własnej przyjemności zabija się niektóre gatunki zwierząt. Tak duża liczba zwolenników wegetarianizmu i weganizmu pokazuje, że da się obejść w kuchni bez mięsa.

Dodatkowo, bardzo często potrawy wegetariańskie są o wiele smaczniejsze i pożywniejsze niż te zawierające mięso. Idealiści z pewnością zaznaczają też kwestię tego, że nie powinniśmy dzielić zwierząt na te do kochania i te do jedzenia. Inną istotną kwestią w przypadku diety wegetariańskiej jest to, że ma ona korzystny wpływ na naszą planetę. Wegetarianie starają się bowiem wspierać lokalną gospodarkę nie tylko poprzez kupowanie od rolników, ale też wybierając regionalne produkty. Poza tym, warto też zaznaczyć że masowa hodowla zwierząt jest bardzo destrukcyjna dla ziemskiego ekosystemu.

Pochłania ona bowiem ogromne zasoby wody oraz przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Chcąc zatem zadbać o klimat i planetę, warto zatem chociaż spróbować przejść na dietę wegetariańską.

Zdrowotne korzyści wegetarianizmu

Nie da się ukryć, że wśród największych zalet wegetarianizmu można wymienić właśnie korzyści zdrowotne. Jedzenie mięsa nie tylko osłabia nasz system obronny, ale też prowadzi do chorób tarczycy, nadciśnienia oraz wszelkich chorób serca. Decydując się zatem na jego eliminację nie tylko zmniejszamy ryzyko wystąpienia u nas tych chorób, ale też dostarczamy o wiele więcej zdrowych składników odżywczych z roślin.

Dodatkowo, dzięki zwiększonemu spożyciu błonnika, który to w dużych ilościach znajduje się w świeżych warzywach i owocach mamy zdrowsze jelita. Poprawia się znacznie ich wydolność i trawienie, co z kolei ma wpływ na nasz cały organizm. Czyste i zdrowe jelita to nie tylko więcej siły i energii, ale też gładsza skóra, brak wzdęć lub nieprzyjemnych gazów. Poza tym, dieta wegetariańska może okazać się sprzymierzeńcem wszystkich tych, którym zależy na smukłej sylwetce. Zwiększa też ona wytrzymałość ciała oraz jego odporność na różne przeciążenia.

Dodatkowo, poprawia się też ogólna regeneracja oraz wydolność i sprawność naszego organizmu..

poradnia kardiologiczna poznań łóżka z pojemnikiem