Dieta bezglutenowa – o czym należy pamiętać

Moda na produkty bezglutenowe obecna jest nie tylko w reklamach, ale też w samych sklepach. Z każdej strony można bowiem dostrzec charakterystyczny symbol przekreślonego kłosa, który to właśnie oznacza żywność bez glutenu. Czym jednak on jest i czy naprawdę warto się go bać? Gluten to nic innego jak mieszanina białek roślinnych występujących w popularnych zbożach – pszenicy, życie czy też jęczmieniu i orkiszu. Jego charakterystyczną cechą jest kleistość, którą można zaobserwować podczas wyrabiania ciasta. Będzie ono bowiem miało dość ciągliwą i specyficzną konsystencję znaną każdemu z nas. Warto tu jednak zaznaczyć, że gluten choć wydaje się nieszkodliwy, jest zaraz po mleku jednym z najczęściej występujących alergenów pokarmowych. W związku z tym osoby na niego uczulone powinny bezwzględnie unikać produktów zawierających gluten. Spożywanie go może doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych a w efekcie pojawiania się takiej choroby jak między innymi celiakia. Dieta bezglutenowa to zatem rozwiązanie konieczne i przeznaczone właśnie dla osób mających uczulenie na sam gluten. Co ciekawe, ten typ odżywiania stosuje także bardzo dużo ludzi nie mających problemu z przyswajaniem glutenu.

Choć może to mieć oczywiście pewne pozytywne skutki zdrowotne, nierzadko będzie to jednak prowadzić do powstawania niedoborów.

Brak uczulenia na gluten a dieta bezglutenowa – warto?

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy odżywianie bezglutenowe jest niebywale popularne i medialne. Decydują się na nie również osoby nie mające żadnych alergii pokarmowych a dodatkowo zauważają one wyraźną poprawę swojego zdrowia. Oczywiście korelacja ta może być jak najbardziej prawdziwa, jednakże warto pamiętać o tym, że dieta bezglutenowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób cierpiących na celiakię. Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną, co oznacza, że zakłada ona wykluczenie bardzo dużej ilości konkretnych produktów z jadłospisu. Między innymi właśnie dlatego odradza się ją osobom zdrowym. W przypadku kiedy chcemy wypróbować tego typu dietę warto zasięgnąć opinii dietetyka. Pomoże on bowiem tak ustalić nasz codzienny jadłospis, abyśmy nie odczuli negatywnych skutków odstawienia wielu produktów. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy gluten znajduje się w naprawdę wielu produktach. Znajdziemy go bowiem nie tylko w makaronach, kaszach i pieczywie pszennym, ale też kawach zbożowych, czekoladach i produktach mlecznych.

Rezygnując z nich możemy pozbawić się cennego źródła błonnika, żelaza, cynku, a także wapnia.

rolety zewnętrzne natynkowe Poznań