Jak się ustrzec efektu jo-jo?

Częstym zjawiskiem przy odchudzaniu jest szybki powrót do starej wagi. Nazywa się go w dietetyce efektem jo-jo i określenie to weszło również do języka potocznego. Najczęściej mamy z nim do czynienia wówczas, gdy człowiek zaczął gubić wagę w szybkim tempie, głównie za sprawą bardzo restrykcyjnej diety.

Szybka utrata wagi wcale nie jest korzystna dla organizmu, nawet wówczas, gdy mowa o naprawdę otyłej osobie. W takim układzie organizm niejako wymusi powrót do poprzedniego stanu. Dlatego lepiej chudnąć stopniowo, ale trwale.

Trigger

Osoby borykające się z otyłością często są uzależnione od podjadania. Nałóg może dotyczyć słodyczy, słonych przekąsek, fast-foodów lub jedzenia ogólnie. Od spożywania posiłków można się uzależnić tak samo jak od narkotyków czy alkoholu.

W takiej sytuacji walka z otyłością jest bardzo trudna, ponieważ jest ona ściśle związana ze sferą psychiki i nawet najlepiej dobrana dieta nie wystarczy. Wyjaśnia to, dlaczego otyłość jest dziś dość zgodnie klasyfikowana jako jednostka chorobowa.

www.wezel-strykow.pl