Leczenie zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania zostały uznane za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków anoreksji i bulimii na całym świecie. Niezwykle ważne jest, aby osoby chore uświadomiły sobie fakt niszczenia zdrowia i zgłosiły się do specjalistów w celu podjęcia leczenia.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że osoba chora nie jest w stanie wyleczyć się sama z pomocą przyjaciół i rodziny. Leczenie zaburzeń odżywiania należy rozpocząć od wizyty u psychiatry, który zdiagnozuje chorobę. Jeśli problem dotyczy dzieci i młodzieży, należy zgłosić się do psychiatry dziecięcego.

Lekarz po zapoznaniu się z dolegliwościami powinien dobrać odpowiedni sposób leczenia i ewentualnie skierować na wizyty u innych specjalistów, takich jak dietetyk, ginekolog, stomatolog. Obok psychoterapii w poważniejszych przypadkach konieczne może być przyjmowanie środków farmaceutycznych, a nawet przymusowe leczenie na oddziale zamkniętym. Trzeba wiedzieć, że leczenie zaburzeń odżywiania jest procesem dość czasochłonnym i wymaga zaangażowania nie tylko osoby chorej, lekarza, ale także rodziny i przyjaciół.

schodołaz nowy