Oryginalność katalońskiej świątyni

Antonio Gaudi – to nazwisko mistrza architektury secesyjnej, znane każdemu miłośnikowi sztuki. Dzieła secesji, dzięki swym oryginalnym kształtom, stały się międzynarodową modą. Projekty Gaudiego można odnaleźć przede wszystkim, podczas zwiedzania Barcelony. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest kościół Sagrada Familia. Budowę rozpoczęto w 1882 roku, a pierwszym budowniczym został Francisco de Paula del Villar.

Szybko jednak projekt przejął Antonio Gaudi, który całkowicie zmienił plany architektoniczne. Bogata w symbolikę budowla została zaprojektowana na planie krzyża. Na razie wybudowano osiem z osiemnastu zaplanowanych wież, które mają upamiętniać 12 apostołów, 4 ewangelistów, Marię i Jezusa. Niezwykle fantazyjne, dekoracyjne ściany wnętrza nie są płaskie, ale falowane, załamujące się i przetykane kolorowymi witrażami. Motywy roślinne, bogactwo ornamentów i krzywizn sprawia, że świątynia jest całkowicie unikatowa i niepowtarzalna.

Mimo, że Sagrada Familia wciąż jest w budowie – już została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

https://kupmeble.pl/oferta/szafki-na-buty sofy bez funkcji spania