Zagadka zamku Drakuli

Wład Palownik władał rumuńską Wołoszczyzną w połowie wieku XV. Urodził się w Siedmiogrodzie jako syn Włada zwanego Diabłem i obaj mieli bronić chrześcijaństwa przed Turkami Osmańskimi. Miał on być szczególnie okrutny i nabijać głowy przeciwników na pale, stąd też jego przydomek. W 1897 r. pojawiła się książka irlandzkiego pisarza Brama Stokera pt.

Drakula, której główny bohater – wampir był inspirowany postacią Palownika. Drakula był arystokratą mieszkającym w tajemniczym zamku, który istnieje naprawdę, w małej rumuńskiej miejscowości o nazwie Bran. Do dziś odwiedzają go rzesze turystów z całego świata. XIV-wieczna budowla reprezentuje styl gotycki i została wzniesiona z kamienia i cegły. Pierwszymi architektami zamku byli Krzyżacy, którzy pod budowę wybrali 60-metrowe wzniesienie, aby twierdza spełniała funkcję obronną.

Zniszczony przez Turków Osmańskich, został odbudowany przez króla Ludwika Węgierskiego. Zamkiem zarządzał władca Siedmiogrodzki. W czasach nowożytnych twierdza weszła we władanie Habsburgów, a w XX wieku był on letnią rezydencją królowej Rumunii – Marii. Dziś znajduje się tam muzeum historyczne, pełne pięknych, historycznych przedmiotów. Wielu ma też nadzieję na spotkanie tam słynnego wampira.

drzwi do łazienki art-area.pl