Na czym polega dieta ketogeniczna?
Odżywianie staje się w dzisiejszych czasach niezwykle ważną kwestią, do której coraz więcej ludzi przykłada duża wagę. Prawidłowe odżywianie wpływa w końcu nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Wśród wielu popularnych diet wymienić można chociażby dietę ketogeniczną, która to zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jej zwolennicy wskazują na takie zalety jak poczucie lekkości i dobre samopoczucie. Warto tu też zaznaczyć, że energię czerpiemy w niej z tłuszczów, a nie jak w większości przypadków z węglowodanów. W związku z tym poleca się ją wypróbować osobom, które chcą zrzucić parę kilogramów. Nie da się jednak ukryć, że dieta ketogenna budzi pewne kontrowersje. Jest ona bowiem uboga w wiele składników odżywczych, na przykład witaminy, składniki mineralne a także błonnik. Brak tych elementów w naszej codziennej diecie może poskutkować zaparciami, bólami brzucha, zmęczeniem i brakiem apetytu. Może on także doprowadzić do wystąpienia kamicy moczanowej oraz hiperurykemii. Stąd też, mimo tego że dieta ketogeniczna wydaje się niezwykle kusząca, zwłaszcza na jej możliwości w utracie wagi, należy podejść do niej z dużą rozwagą.
Powinna ona obejmować nie tylko skrupulatne planowanie posiłków, ale też suplementację minerałów i witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
W jaki przypadkach nie powinniśmy sięgać po dietę ketogenną?
Warto tutaj zaznaczyć, że każda dieta którą planujemy podjąć powinna być konsultowana z dietetykiem. To właśnie on może ocenić jej właściwość oraz pomóc w prawidłowym jej wprowadzeniu. Co istotne jednak, dieta ketogeniczna jest absolutnie niezalecana dla osób mających problemy z wątrobą, nerkami oraz trzustką. Narządy te mogą nie poradzić sobie z nieco większym obciążeniem, które to będzie powodować metabolizm ciał ketonowych. Dodatkowo, dieta ketogenna może sprawić, że pojawią się takie dolegliwości jak zaparcia, senność i wymioty. Dieta ketogenna jest również dość trudna do zachowania. Przede wszystkim to dieta bardzo restrykcyjna, przez co ilość produktów do spożywania jest naprawdę ograniczona. Dodatkowo nierzadko są one dość drogie, zważywszy na to że należą do nich dobre jakościowo ryby, wołowina czy też olej lniany. Warto też wspomnieć, że niełatwe jest wejście w stan ketozy czyli wytwarzanie ciał ketonowych. Towarzyszą temu zwykle duże osłabienie, otępienie, brak koncentracji i głód.
Dieta ketogeniczna wzmaga również ilość oddawania moczu, co dla niektórych może być nieco uciążliwe.
www.auraled.pl